Nasze serwisy:
 
 

Wojtek

Postów: 122

User star img User star img User star img

Re: choroba winogron - pomocy!

dodano: 2008-05-05 20:48

Winorośl jest atakowana przez trzy groźne choroby grzybowe: mączniak prawdziwy, mączniak rzekomy i szara pleśń. Wrażliwość winorośli na wyżej wymienione choroby zależy od odmiany i warunków uprawy. Ochronę chemiczną należy rozpocząć od oprysków fungicydami tuż przed kwitnieniem. Aby zabezpieczyć rośliny przed chorobami grzybowymi powinno stosować się preparaty zapobiegawcze. Opryski należy powtarzać co 10 dni, a w przypadku dużego zagrożenia (kiedy jest duża wilgotność powietrza i częste opady) nawet co 7 dni.
Zwalczanie mączniaka prawdziwego: zabiegi wykonujemy z chwilą wystąpienia pierwszych objawów choroby, czyli w momencie pojawienia się delikatnego białego nalotu po obu stronach liścia. Nalot ten występuje także na pędach i gronach. Należy zastosować np. Siarkol Extra 80 WP, Tiovol 800 SC. W miarę potrzeby oprysk powtarzać co 7-10 dni. Uwaga! Nie opryskiwać roślin w czasie kwitnienia.
Zwalczanie mączniaka rzekomego: bezpośrednio przed kwitnieniem i zaraz po kwitnieniu oraz gdy owoce mają rozmiar grochu stosujemy np. Dithane M 45, Konkret 50 WP, Miedzian 50 WP. Objawy choroby to początkowo zielonożółte, nieregularne plamy różnej wielkości, później na dolnej stronie liści pojawia się zwarty, błyszczący, śnieżnobiały nalot. Nalot występuje także na kwiatach.
Zwalczanie szarej pleśni: oprysk wykonać bezpośrednio po kwitnieniu, w przypadku ciepłej i wilgotnej pogody powtarzać oprysk co 2 tygodnie. Objawy występują na wszystkich zielonych częściach rośliny, najczęściej jednak na owocach i pędach. Na owocach tworzą się szare plamy, które są w środku jaśniejsze, otoczone brunatnoczerwoną obwódką. Owoc w miejscu plamy zasycha i często pęka, a silnie porażone owoce całkowicie zasychają. Zalecane preparaty to np. Euparen 50 WP, Euparen Multi 50 WP. Uwaga! Bezwzględnie należy przestrzegać okresu karencji.
Objawy przedstawione na zdjęciu jednoznacznie nie pozwalają stwierdzić, jaka choroba zaatakowała winorośl. Jest to późniejsze stadium choroby. Aby nie dopuścić w przyszłości do takiego stanu, należy stosować ochronę zgodnie z wyżej opisanymi zaleceniami.

Wojciech Urbaniak - Ekspert Ogrodniczy
www.pol-ogrod.pl

pokaż odpowiedzi jako:
User Avatar img

majkiel

Postów: 192

choroba winogron - pomocy!

dodał: majkiel 2007-08-30 12:29
 

chlop

Postów: 1

choroba winogron - pomocy!

dodał: chlop 2007-10-06 19:59
 

waw

Postów: 4

choroba winogron - pomocy!

dodał: waw 2007-10-08 15:50
 

kamilunho

Postów: 2

choroba winogron - pomocy!

dodał: kamilunho 2008-05-02 21:36

bartoloit

Postów: 55119

choroba winogron - pomocy!

dodał: bartoloit 2011-03-06 12:14
:  Edytuj
Nasze serwisy