choroba winogron - pomocy!

ist1_5574497-tools.jpg
{{data.userName}} Administrator
{{data.place}} dołączył(a) {{data.onForumSince}}
{{data.numberOfPosts}} {{data.numberOfPictures}} {{data.numberOfJournals}} {{data.numberOfFavourites}}
Posty Zdjęcia Dzienniki Ulubione
| 30.08.2007 12:29
Mam problem z wingoronami,
około 2 miesiące temu zaczęły podsychać, jak widać na zdjęciach. Ten proces postępuje.
Owoce się zawiązały jednak niektóre zatrzymały się w rozwoju, co też widać na zdjęciach.
Czy to niedobór jakiegoś składnika, czy może grzyb? Czy problem jest z korzeniami czy tylko w części zielonej?
W zaszłym roku było podobnie.

Numer referencyjny: {{product.referenceNumber}}
Cena: {{product.price}} zł/{{product.priceUnit}}
Anuluj
{{data.numberOfPosts}} {{data.numberOfPictures}} {{data.numberOfJournals}} {{data.numberOfFavourites}}
Wojtek | 05.05.2008 20:48

W odpowiedzi na post: choroba winogron - pomocy!

Winorośl jest atakowana przez trzy groźne choroby grzybowe: mączniak prawdziwy, mączniak rzekomy i szara pleśń. Wrażliwość winorośli na wyżej wymienione choroby zależy od odmiany i warunków uprawy. Ochronę chemiczną należy rozpocząć od oprysków fungicydami tuż przed kwitnieniem. Aby zabezpieczyć rośliny przed chorobami grzybowymi powinno stosować się preparaty zapobiegawcze. Opryski należy powtarzać co 10 dni, a w przypadku dużego zagrożenia (kiedy jest duża wilgotność powietrza i częste opady) nawet co 7 dni.
Zwalczanie mączniaka prawdziwego: zabiegi wykonujemy z chwilą wystąpienia pierwszych objawów choroby, czyli w momencie pojawienia się delikatnego białego nalotu po obu stronach liścia. Nalot ten występuje także na pędach i gronach. Należy zastosować np. Siarkol Extra 80 WP, Tiovol 800 SC. W miarę potrzeby oprysk powtarzać co 7-10 dni. Uwaga! Nie opryskiwać roślin w czasie kwitnienia.
Zwalczanie mączniaka rzekomego: bezpośrednio przed kwitnieniem i zaraz po kwitnieniu oraz gdy owoce mają rozmiar grochu stosujemy np. Dithane M 45, Konkret 50 WP, Miedzian 50 WP. Objawy choroby to początkowo zielonożółte, nieregularne plamy różnej wielkości, później na dolnej stronie liści pojawia się zwarty, błyszczący, śnieżnobiały nalot. Nalot występuje także na kwiatach.
Zwalczanie szarej pleśni: oprysk wykonać bezpośrednio po kwitnieniu, w przypadku ciepłej i wilgotnej pogody powtarzać oprysk co 2 tygodnie. Objawy występują na wszystkich zielonych częściach rośliny, najczęściej jednak na owocach i pędach. Na owocach tworzą się szare plamy, które są w środku jaśniejsze, otoczone brunatnoczerwoną obwódką. Owoc w miejscu plamy zasycha i często pęka, a silnie porażone owoce całkowicie zasychają. Zalecane preparaty to np. Euparen 50 WP, Euparen Multi 50 WP. Uwaga! Bezwzględnie należy przestrzegać okresu karencji.
Objawy przedstawione na zdjęciu jednoznacznie nie pozwalają stwierdzić, jaka choroba zaatakowała winorośl. Jest to późniejsze stadium choroby. Aby nie dopuścić w przyszłości do takiego stanu, należy stosować ochronę zgodnie z wyżej opisanymi zaleceniami.
Anonim POMOCNA DŁOŃ | 06.03.2011 12:14

W odpowiedzi na wpis użytkownika: Wojtek

Witam Wojtek i posluchaj jezeli chodzi o plamy na owocach winogrona ,my stosujemy ZOLFO wloskie ,czyli miedzian normalny zolty w proszku ,i nie stosujemy zawiesiny wodnej tylko rozpylamy pylek na sadzonki dlaczego,miedziam nie tylko dziala antygrzybitaram ale absorbuje wilgoc na sadzonce , najczesztrze problemy z chorobami zaczynaja sie wlasnie z tego powodu ,jezeli bedziesz mial inne pytania napisz , a postaram sie pomuc...pozdrawiam
chlop | 06.10.2007 19:59

W odpowiedzi na post: choroba winogron - pomocy!

Mam dokładnie ten sam objaw na winogronach i nie umiem zidentyikowac choroby.
waw | 08.10.2007 15:50

W odpowiedzi na wpis użytkownika: chlop

A może warto skorzystać z forum : http://www.winogrona.org/modules.php?name=Forums
zapraszam
kamilunho | 02.05.2008 21:36

W odpowiedzi na wpis użytkownika: waw

Zastosować Miedzian a za ok 3 dni zastosować Dithane. Oba są to opryski, które w połączeniu powinny pomóc. Kupicie je w każdym sklepie ogrodniczym.
Inne dyskusje
Rośliny i ogród

13.02.2010 18:44
Podokarp (Zastrzalin) w Leroy Merlin Targówek - co to za gatunek?
W Leroy Merlin Targówek widziałem 3 zastrzaliny. Podpisane były nazwą łacińską rodzaju (bez gatunku). I w związku z tym moje pytanie: co to za gatunek? Zdjęcia są tu: LINK

http:// reichel.pl/bdp/tree/view/651 (usuń spację pomiędzy http:// a reichel(...))
Rośliny i ogród

06.02.2011 23:07
balkon
chce zrobic fajny balkon nie mam pomysłow mam na tym balkonie drewniany płot drewniane płytki na podłodze i zakupiłam dwa fotele i kanape z ratanu jeszcze szukam stolika a bardzo bym chciała taki bardzo przytulny balkon jakie kwiaty i drzewka moge sadzic w dolnice moze macie pomysła rozmiar balkonu 2mx2.50
Rośliny i ogród

24.02.2010 09:38
Krety i nornice - zapobiegać zamiast zwalczać !
Pełną parą przymierzam się do założenia trawnika wokół domu, mam zamiar kupić gotową trawę rolowaną. Naczytałem się jednak trochę o wyczynach nornic i kretów które potrafią zniweczyć trawnik i wydane nań pieniądze, postanowiłem więc pójść na całość i zakupić jeszcze siatkę plastikowa pod trawniki, taka jak na tej stronie:
http://iglaco.com/pl,product,285228,siatka,plastikowa,pod,trawniki,1,2,x,50,m.html]http://iglaco.com/pl,product,285228,siatka,plastikowa,pod,trawniki,1,2,x,50,m.html

w sumie ma być 10 arów trawnika więc inwestycja trochę wsiąknie kasy, ale mam nadzieję że z kretami i nornicami będę miał wieczny spokój.