Jak wykończyć łuk drzwiowy ?

{{data.userName}} Administrator
{{data.place}} dołączył(a) {{data.onForumSince}}
{{data.numberOfPosts}} {{data.numberOfPictures}} {{data.numberOfJournals}} {{data.numberOfFavourites}}
Posty Zdjęcia Dzienniki Ulubione
| 27.04.2008 10:16
witam
Mam pytanie odnośnie wykończenia łuku drzwiowego z paneli ściennych.
Mile widziane porady w formie gotowych poradników internetowych lub osobiste doświadczenia.
Numer referencyjny: {{product.referenceNumber}}
Cena: {{product.price}} zł/{{product.priceUnit}}
Anuluj
{{data.numberOfPosts}} {{data.numberOfPictures}} {{data.numberOfJournals}} {{data.numberOfFavourites}}
Anonim POMOCNA DŁOŃ | 23.09.2008 20:11

W odpowiedzi na post: Jak wykończyć łuk drzwiowy ?

Witam, mam podobny problem. Chyalbym łuk obić panelami sciennymi. Da się to wykończyć??
horus77 | 29.04.2008 16:41

Dzieki za odpowiedz na moje pytanie teraz napewno moja wiedza na ten temat bedzie wieksza i pozwoli mi na dalsze działanie :)
adstach | 27.04.2008 14:37

1.
Na płycie regipsowej 12 mm, za pomocą cyrkla (gwóźdź wbity w płytę połączony z ołówkiem za pomocą sznurka) zaznaczyłem półokrąg o średnicy odpowiadającej szerokości otworu drzwiowego, w którym ma być zrobiony łuk.
Nożem do tapet (po łuku) naciąłem karton.
Rysowanie łuku i nacięcie kartonu powtórzyłem po drugiej stronie płyty.
Piłką przeciąłem niepotrzebną część łuku na pół i bardzo łatwo wyłamałem ćwierćkoła.
Odciąłem mój profil od reszty płyty. Czynność powtórzyłem gdyż potrzebowałem 2 profile łuku.
2.
Na Płytę styropianową o grubości 10 cm położyłem regipsowy profil i odrysowałem kształt łuku na styropianie ale tak aby po wycięciu półłuk wyszedł o 1 cm mniejszy niż profil regipsu. Czynność powtórzyłem dla drugiej połowy łuku.
3.
We wnękę drzwiową wkleiłem 2 elementy styropianowe (klej stosowany do ocieplania budynków sytropianem).
Po wyschnięciu kleju, pilnikiem gruboziarnistym nadałem łukowi styropianowemu idealny kształt półkola.
Przykleiłem profile regipsowe, a że były one o 1 cm wyższe od styropianu to powstało od spodu korytko.
(Gdyby ściana była grubsza można wkleić jeszcze plaster styropianu w celu uzyskania grubości łuku zbliżonego do grubości ściany pomniejszonego o grubość regipsu.)
Po wyschnięciu kleju wkleiłem w powstałe korytko pas styropianu gr. 1 cm. Opiłowałem wszystko na gotowo.
Na styku ściany i sufitu z łukiem została wklejona poprzez szpachlowanie gipsem gruba siatka plastikowa wykorzystywana w systemach dociepleń budynków (w celi zapobieżenia pękaniu styków).
Krawędzie samego łuku obłożone profilami aluminiowym zostały zaszpachlowane gipsem.

Z uwagi na brak wzorca sposób wykonania łuku wymyśliłem sam i zrobiłem własnoręcznie. Załączam zdjęcie.

Inne dyskusje
Urządzanie

11.10.2007 14:56
wykonawca ze szczecina
Witam wszystkich,
Cieszę się, że LEROY MERLIN powstał w końcu w Szczecinie. To dobrze mieć pod ręką większy wybór.
Na forum wiele się pisze o tych złych i dobrych fachowcach. Ja ma to szczęście, że trafiłem na dobrego.
I to całkiem przypadkiem. Facet jest dokładny i doradza jakby to był jego własny dom. Sam podpowiedział mi rozwiązanie, które okazało się strzałem w dziesiątkę. U mnie chodziło o wykończeniówkę. Jeżeli ktoś chce kontakt, proszę dać znać. Pozdr.
Urządzanie

03.08.2014 22:37
Wykonawcy przez internet
Witam poszukuję wykonawców do budowy domu przez platformy w internecie niestety znalazłem tylko jedną dobrą stronę , znacie jeszcze jakieś ? jestem z okolic Katowic potrzebuje pomocy.
Urządzanie

16.11.2014 16:51
Jak zamontować drzwiczki nad "geberitem" ?
Witam,

Otóż zostałem poproszony przez siostrę aby w jej mieszkaniu wykonać niewielką pracę...Otóż nad "geberitem" powstałą wnękę siostra chce zasłonić drzwiczkami z lustrem - ot taki typowy standard. nawet ma już zrobiony w tej wnęce korpus mini szafki z półkami (fot nr 1). Gdzieś podpatrzyła takie rozwiązanie, że na taki korpus były na zawiasach puszkowych drzwiczki z płyty meblowej i na to było nalepione lustro. Pomysł się jej spodobał i wydał się dość tani do wykonania. Chcąc mi pomóc siostra zamówiła już front z płyty meblowej, zawiasy puszkowe Blum no i oczywiście lustro. A ja mam jej "tylko" to zamontować.
Ale...o ile nie będę mieć problemów z przyklejeniem lustra do płyty jak również zamontowanie zawiasów i całych drzwiczek na szafce....to mam wątpliwości czy ta cała konstrukcja drzwiczek nie będzie cholernie ciężka ???? Sama płyta meblowa swoje waży a do tego ma być na niej jeszcze lustro.
Powierzchnia drzwiczek czyli płyty to ok 55 x 99 cm....kawał "dechy". Płyta a jakże oczywiście 18 mm + lustro z tego co słyszałem chyba 3 albo 4 mm...... Czy to ma się prawo trzymać? Drzwi mają się otwierać na lewą stronę. Korpus szafki, który widać na fot nr 1 zamontowany jest tak, że lewy bok jest przykręcony dwoma śrubami do ściany, prawy bok przyklejony jest glazury. Półki kątowniczkami są poprzykręcane do boków.
Siostra z racji tego że już sporo wydała na wszystkie elementy nie chce słyszeć o zmianie koncepcji aby konstrukcja była lżejsza (swoją drogą nawet nie wiem jakie inne lżejsze, tanie rozwiązanie jej doradzić). U kogoś widziała płytę 18 mm z lustrem na zawiasach i to podobno ładnie działa mimo iż tam front był ok 70 x 120 ...czyli o większym rozmiarze nic u siostry.
Poradźcie cos proszę