Leszczyna - jak zapobiec pustym orzechom?

av-dumb01.jpg
{{data.userName}} Administrator
{{data.place}} dołączył(a) {{data.onForumSince}}
{{data.numberOfPosts}} {{data.numberOfPictures}} {{data.numberOfJournals}} {{data.numberOfFavourites}}
Posty Zdjęcia Dzienniki Ulubione
| 15.05.2008 13:36
Czesc,
kolejny post i kolejna prosba o pomoc (inna roslina inny watek)

sprawa dotyczy leszczyny. Co roku jest tak ze ma bardzo duzo orzechow jednak pozniej przy zbiorach okazuje sie ze sa puste. Na skorupce jest za to mala dziurka.
Slyszalem ze robi to jakis szkodnik /larwa/ ktora pozniej na zime zakupuje sie na ponad metr w ziemi - i co roku powtarza sie ten cykl.
Jak i czym opryskac, zabezpieczyc leszczyne , no i kiedy /w jakim terminie/ aby moc sie w koncu cieszyc orzechami?

z gory dzieki
u-boot
Numer referencyjny: {{product.referenceNumber}}
Cena: {{product.price}} zł/{{product.priceUnit}}
Anuluj
{{data.numberOfPosts}} {{data.numberOfPictures}} {{data.numberOfJournals}} {{data.numberOfFavourites}}
Elżbieta 46 | 15.05.2008 20:13

W odpowiedzi na post: Leszczyna - jak zapobiec pustym orzechom?

Witam.Najniebezpieczniejszym szkodnikiem leszczyny jest słonkowiec-orzechowiec, owad, który przebija zalążek młodego orzecha i w środku owocu składa jaja. Larwy rozwijają się w rosnącym owocu i zjadają ziarno.

Sposobem zwalczania tego szkodnika jest opryskiwanie drzewek w drugiej połowie maja preparatami "Deciz", "Fastag", "Mospilan". Do szkodników leszczyny należy też żuk majowy, który niszczy liście. Zwalczamy go tymi samymi preparatami. pozdrawiam
Wojtek | 19.05.2008 22:18

W odpowiedzi na wpis użytkownika: Elżbieta 46

Słonkowiec orzechowiec jest pospolitym szkodnikiem, który powoduje tzw. robaczywienie orzechów laskowych. Osobnik dorosły słonkowca to chrząszcz o oliwkowobrązowej barwie, larwa natomiast jest biała i beznoga (dorasta do 17 mm). Chrząszcze składają jaja pod koniec maja i w czerwcu. Larwy rozwijają się w jądrze orzechów i żywią się nim. W sierpniu opuszczają orzech i zagrzebują się w glebie, tam zimują.
Szkodniki należy zwalczać stosując w okresie żerowania chrząszczy (czyli pod koniec maja lub na początku czerwca) środki chemiczne np. Karate 025 EC, Fastach 100 EC, Owadofos 540 EC, Decis 2,5 EC.
Ponadto znaczne szkody na leszczynie mogą wyrządzić przędziorki, mszyce oraz gąsienice zjadające liście (piędzik przedzimek).
Inne dyskusje
Rośliny i ogród

13.02.2010 18:44
Podokarp (Zastrzalin) w Leroy Merlin Targówek - co to za gatunek?
W Leroy Merlin Targówek widziałem 3 zastrzaliny. Podpisane były nazwą łacińską rodzaju (bez gatunku). I w związku z tym moje pytanie: co to za gatunek? Zdjęcia są tu: LINK

http:// reichel.pl/bdp/tree/view/651 (usuń spację pomiędzy http:// a reichel(...))
Rośliny i ogród

06.02.2011 23:07
balkon
chce zrobic fajny balkon nie mam pomysłow mam na tym balkonie drewniany płot drewniane płytki na podłodze i zakupiłam dwa fotele i kanape z ratanu jeszcze szukam stolika a bardzo bym chciała taki bardzo przytulny balkon jakie kwiaty i drzewka moge sadzic w dolnice moze macie pomysła rozmiar balkonu 2mx2.50
Rośliny i ogród

24.02.2010 09:38
Krety i nornice - zapobiegać zamiast zwalczać !
Pełną parą przymierzam się do założenia trawnika wokół domu, mam zamiar kupić gotową trawę rolowaną. Naczytałem się jednak trochę o wyczynach nornic i kretów które potrafią zniweczyć trawnik i wydane nań pieniądze, postanowiłem więc pójść na całość i zakupić jeszcze siatkę plastikowa pod trawniki, taka jak na tej stronie:
http://iglaco.com/pl,product,285228,siatka,plastikowa,pod,trawniki,1,2,x,50,m.html]http://iglaco.com/pl,product,285228,siatka,plastikowa,pod,trawniki,1,2,x,50,m.html

w sumie ma być 10 arów trawnika więc inwestycja trochę wsiąknie kasy, ale mam nadzieję że z kretami i nornicami będę miał wieczny spokój.