przycinanie drzewek

{{data.userName}} Administrator Pomocna dłoń
{{data.place}} dołączył(a) {{data.onForumSince}}
{{data.numberOfPosts}} {{data.numberOfPictures}} {{data.numberOfJournals}} {{data.numberOfFavourites}}
Posty Zdjęcia Dzienniki Ulubione
| 13.05.2007 11:03
POMOCNA DŁOŃ
Dzień dobry.!

Prosze o podanie, jak mam przycinać drzewka wiśni i brzoskwiń, aby na drugi rok dały owoce. Z góry dziękuję za radę.
Anuluj
{{data.numberOfPosts}} {{data.numberOfPictures}} {{data.numberOfJournals}} {{data.numberOfFavourites}}
Anonim POMOCNA DŁOŃ | 02.01.2008 00:29

W odpowiedzi na post: przycinanie drzewek

Bardzo prosze o doradzenie mi, w ktorym miesiacu trzeba podcinac drzewka brzoskwin, ktore beda podcinane pierwszy raz od czasu posadzenia, maja 2 lata i juz owocuja.
Dziekuje, Elzbieta.
Wojtek | 20.05.2007 13:28

W odpowiedzi na post: przycinanie drzewek

Coroczne cięcie uformowanych drzew brzoskwini polega na wycinaniu części starszych gałęzi w odległości ok. 1 cm od konaru. Na pozostawionym odcinku wyrosną nowe pędy owoconośne. Wśród pędów zeszłorocznych usuwamy słabsze, zostawiamy silniejsze o długości ok. 40 cm (gdy są dłuższe, skracamy je do tej długości), w odstępach mniej więcej co 30 cm.
Brzoskwinia wymaga dobrego nasłonecznienia, toteż tnie się ją w formie korony wazowej. Korona taka nie ma przewodnika i składa się z trzech do pięciu konarów. Tak ukształtowane drzewo zapewnia optymalny dostęp światła do wszystkich pędów.
Wiśnie prowadzi się w formie prawie naturalnej. Młode drzewka należy uformować tak, aby pień miał wysokość przynajmniej 40 cm. Pędy koronki należy przyginać tak, by zmusić je do poziomego wzrostu. Ważny jest szeroki kąt rozwidleń, by w latach późniejszych nie doszło do rozłamań.
Cięcie prześwietlające starszych drzew wykonuje się latem po zebraniu owoców. Prześwietlanie polega na wycinaniu kilku gałęzi krzyżujących się, pokładających się tuż nad ziemią, rosnących w kierunku środka korony. Bardzo ważna jest higiena cięcia wiśni. Wszystkie większe rany zaraz po cięciu należy smarować specjalnymi preparatami np. Funabenem 3, a po zakończeniu cięcia trzeba dodatkowo opryskiwać drzewa np. Topsinem.
av-dumb01.jpg
u-boot | 02.08.2008 12:59

W odpowiedzi na wpis użytkownika: Wojtek

Wojtek Napisał(a):
> Cięcie prześwietlające starszych drzew wykonuje
> się latem po zebraniu owoców. Prześwietlanie
> polega na wycinaniu kilku gałęzi krzyżujących
> się, pokładających się tuż nad ziemią,
> rosnących w kierunku środka korony. Bardzo
> ważna jest higiena cięcia wiśni.

mam pytanie odnosnie drzewa czereśni. czy teraz kiedy owoce sa zebrane mozna przyciac od dolu kilka sporych konarow? drzewo nadmiernie rozkrzewia sie na dole przez co jest chyba hamowany wzrost drzewa
dobrodziej | 29.10.2007 22:26

a czy moźe być to maść do szczepienia drzewek żeby zasmarować rany
Anonim POMOCNA DŁOŃ | 08.06.2007 23:08

Dziękuję za poradę w sprawie mnie nurtującej. Napewno zrobię cięcie drzewek właściwie. Mam jeszcze dodatkowe pytanie, odnośnie brzoskwiń. Czy mogę skrócić konary drzewa do takiej długosci, aby do zrywania owoców nie trzeba było używać drabiny. Czy nie zniszczę takim obcięciem brzoskwiń?.

Jeszcze jedno pytanie w sprawie orzecha włoskiego. Słyszałam, że drzewko orzecha (ma 3 lata), przed posadzeniem do ziemi z doniczki, musi mieć skrócony głowny korzeń, aby w przyszłośco orzech zaowocował. Czy to prawda? Boję się, że po uszkodzeniu korzenia, zniszczę orzech. Będę wdzięczna za jakąś radę. Po ilu latach orzech owocuje?.Serdecznie pozdrawiam .Paulina.
Inne dyskusje
Rośliny i ogród

13.02.2010 18:44
Podokarp (Zastrzalin) w Leroy Merlin Targówek - co to za gatunek?
W Leroy Merlin Targówek widziałem 3 zastrzaliny. Podpisane były nazwą łacińską rodzaju (bez gatunku). I w związku z tym moje pytanie: co to za gatunek? Zdjęcia są tu: LINK

http:// reichel.pl/bdp/tree/view/651 (usuń spację pomiędzy http:// a reichel(...))
Rośliny i ogród

06.02.2011 23:07
balkon
chce zrobic fajny balkon nie mam pomysłow mam na tym balkonie drewniany płot drewniane płytki na podłodze i zakupiłam dwa fotele i kanape z ratanu jeszcze szukam stolika a bardzo bym chciała taki bardzo przytulny balkon jakie kwiaty i drzewka moge sadzic w dolnice moze macie pomysła rozmiar balkonu 2mx2.50
Rośliny i ogród

24.02.2010 09:38
Krety i nornice - zapobiegać zamiast zwalczać !
Pełną parą przymierzam się do założenia trawnika wokół domu, mam zamiar kupić gotową trawę rolowaną. Naczytałem się jednak trochę o wyczynach nornic i kretów które potrafią zniweczyć trawnik i wydane nań pieniądze, postanowiłem więc pójść na całość i zakupić jeszcze siatkę plastikowa pod trawniki, taka jak na tej stronie:
http://iglaco.com/pl,product,285228,siatka,plastikowa,pod,trawniki,1,2,x,50,m.html]http://iglaco.com/pl,product,285228,siatka,plastikowa,pod,trawniki,1,2,x,50,m.html

w sumie ma być 10 arów trawnika więc inwestycja trochę wsiąknie kasy, ale mam nadzieję że z kretami i nornicami będę miał wieczny spokój.