REKUPERATOR - prośba o Wasze opinie

ist1_5574497-tools.jpg
{{data.userName}} Administrator
{{data.place}} dołączył(a) {{data.onForumSince}}
{{data.numberOfPosts}} {{data.numberOfPictures}} {{data.numberOfJournals}} {{data.numberOfFavourites}}
Posty Zdjęcia Dzienniki Ulubione
| 07.01.2009 11:38
Rozważam instalację wentylacji mechanicznej w projekcie domu z rekuperatorem. Znajomy ma coś takiego i jest zadowolony. Domek jest szczelny, z otworów wentylacyjnych powewa świeżym powietrzem. Jedyny mankament jaki zobaczyłem to kiedy rekuperator jest ustawiony na wysokie obroty niestety słychać szum. Wygląda na to że jest to świetne rozwiązanie (oprócz tego szumu). Mam wątpliwości czy te kanały wentylacyjne nie powinny być np odgrzybiane co jakiś czas? I jaki to ma wpływ na koszty eksploatacji? bo może i rekuperacja przynosi znaczne oszczędności na ogrzewaniu, ale prąd + ew. takie wydatki eksploatacyjne w sumie nie mają sensu?

Jeśli ktoś z was ma takie rozwiązanie w domu, to będę wdzięczny za podzielenie się Waszymi doświadczeniami w tek kwestii? A może ktoś robił sobie jakąś kalkulację opłacalności tego rozwiązania?
Numer referencyjny: {{product.referenceNumber}}
Cena: {{product.price}} zł/{{product.priceUnit}}
Anuluj
{{data.numberOfPosts}} {{data.numberOfPictures}} {{data.numberOfJournals}} {{data.numberOfFavourites}}
rafalis12 | 15.06.2015 08:32

W odpowiedzi na post: REKUPERATOR - prośba o Wasze opinie

Rekuperator to bardzo dobre rozwiązanie np. przy ogrzewaniu domu gazem, bo zmniejszenie kosztów jest bardzo widoczne. U rodziców jest zamontowany rekuperator Alnora podajrze HRU-ERGO i działa stosunkowo cicho. Z czyszczeniem rur to warto zrobić to w pierwszym roku po zamieszkaniu, aby usunąć ewentualne pyły itd, które naleciały w trakcie budowy. Sprawdza się też super jeżeli dom jest przy ruchliwej ulicy bo nie trzeba otwierać okien.
Anonim POMOCNA DŁOŃ | 16.03.2012 23:31

Ja powiem tylko jedno. Zawsze sprawdźcie referencje i realizacje firmy. Jeśli zobaczycie na zdjęciach, że za rekueperatorem jest plątanina elastycznych przewodów to od razu taką firmę omijajcie. Bardzo wielu sie zrobiło fachowców od rekuperacji ale do tego trzeba mieć wiedzę i doświadczenie. Powietrze to nie jest woda, że popłynie wszędzie !

Wybierajcie firmy specjalistyczne, które mogą się pochwalić na prawdę poważnymi instalacjami wentylacyjnymi. Sprawdzajcie to zawsze bo to są przecież Wasze pieniądze, które cięzko zarobiliscie.

Przede wszystkim nie ufajcie firmom, które powstały wczoraj, bo jest na prawdę wielu naciągaczy.

Pozdrawiam.
dagutek | 29.01.2014 19:39

W odpowiedzi na wpis użytkownika: Anonim

Tak jak piszesz - referencje i doświadczenie są bardzo ważne. Ja zdecydowałam się na firmę Eco Comfort (http://www.ecocomfort.pl/, bo mają naprawdę dobre opinie. Mąż zadzwonił, zrobili gratis wycenę, wytłumaczyli wszystko, pomogli zdecydować się na konkretny model rekuperatora. Myślę, że będziemy zadowoleni. Teraz mają też jakąś promocję zimową, instalują odkurzacz centralny gratis przy montażu rekuperatora, ale nie wiem, czy to tylko instalacja gratis, czy razem z urządzeniem. W każdym razie, na pewno też ciekawa opcja, o ile ktoś o systemie centralnego odkurzania myśli.
Anonim POMOCNA DŁOŃ | 21.04.2011 14:04

Artykuł o rekuperatorze dostępny w darmowej gazecie eFachowiec http://www.efachowiec.info/?site=numer_2011_1
Anonim POMOCNA DŁOŃ | 11.03.2010 10:57

Do założenia wentylacji z odzyskiem skłonił mnie pojawiający się grzybek na styku ściany z sufitem, na poddaszu (zbyt szczelny dom) i ciąg wsteczny na kratkach grawitacyjnych podczas intensywnych wiatrów. Jestem zadowolony-przede wszystkim poprawiła się jakośc powietrza. Odzysk na poziomie 90% (bawiłem się i mierzyłem temperaturę na nawiewie do pomieszczeń i na wyciagu-temperatury są zbliżone). Jesli chodzi o hałas, to jest to kwestia zamontowania odpowiednich tłumików, natomiast zuzycie prądu też nie jest jakieś powalające. W przypadku wentylatorów na prąd stały jest ono niewielkie, a w przypadku prądu zmiennego w moim przypadku (750 m3/h) to max 300 W przy założeniu, że wentylacja pracuje na 100 %. W codziennym użytkowaniu wentylacja pracuje mi na 40-50 % zapewniając 0,5 wymiany, co jest optymalne z punktu widzenia klimatu w pomieszczeniach (ilość świeżego powietrza, odprowadzanie nadmiaru wilgoci). Kwestia energożerności jest względna i nie mozna podchodzić do tego w kategoriach opłaca się, czy nie. Czy zakładając klimatyzację kalkulujesz w ten sposób ?
Przy wyborze rekuperatora nie sugeruj się podawanymi sprawnościami (szczególnie jeśli rekuperator jest wielkości pudła od starego telewizora), bo one są osiągane w warunkach idealnych/laboratoryjnych.Wazną kwestią jest też odpowiednie zaizolowanie kanałów w przypadku prowadzenia ich na poddaszu nieogrzewanym.
Inne dyskusje
Budowa i remont

13.02.2011 00:26
ROTO ZIP

Do wycinania otworów

Budowa i remont

29.01.2014 11:18
jaki rozmiar dywanu
Witam

Bardzo proszę o podpowiedzi jak należy dobierać rozmiar dywanu ,który ma leżeć pod stolikiem kawowym? Stoli ma rozmiary 96 na 55 cm. jak duzy dywan powinnam pod niego położyć? Stolik jest z płyty z półka pod spodem więc dywan będzie widoczny tylko po bokach . Pokój ma 3,5 na 5 metrów obok stolika będa stały sofa i 2 fotele.Dziękuje za sugestie, proszę brac pod uwagę rozmiary które są standardowo dostepne na rynku.
Budowa i remont

31.01.2010 20:33
łączenie róznych mebli
proszę o światełe rady w kwestii sypialni

mimo mojego negatywnego nastawienia odnośnie komputera w sypialni niestety musze go tam zmieścić
w tej chwili mam w sypialni komody ikea z serii malm

musze dokupic i biurko (albo inne rozwiązanie pod kompuer - nie szresze nić 90 cm) i szafę

myslałam zeby dokupić szafę z serii hopen:

malm i hopen bardzo do siebie pasują - ale jakie biurko wtedy

a moze szafę i biurko w zupełanie innym stylu
jak to wszystko zgrac?

moze macie jakies pomysły jak połączyc to wszystko?