Wiertarki Bosch - która?

{{data.userName}} Administrator
{{data.place}} dołączył(a) {{data.onForumSince}}
{{data.numberOfPosts}} {{data.numberOfPictures}} {{data.numberOfJournals}} {{data.numberOfFavourites}}
Posty Zdjęcia Dzienniki Ulubione
| 07.02.2008 00:46
Witam

Zdecydowałem sobie kupić młotowiertarkę Skila do troszkę cięższych prac (wykańczam dom + remont u rodzinki). Chcę też sobie kupić przyzwoitą wiertareczkę. Przyglądam się niebieskim Boschom GSB: 13 RE, 16 RE i 1600 RE. Zakładam, że posłuży ona głównie do wiercenia otworów w murze 4-10 mm, stali 2-10mm, oraz czasami do wkręcania wkrętów. Wydaje mi się więc, że 13 RE spokojnie mi starczy. Czy są jakieś argumenty za większą skoro będę miał tego Skila? Czy 1600 RE to wcześniejsza wersja 16 RE?

Pozdrawiam
Numer referencyjny: {{product.referenceNumber}}
Cena: {{product.price}} zł/{{product.priceUnit}}
Anuluj
{{data.numberOfPosts}} {{data.numberOfPictures}} {{data.numberOfJournals}} {{data.numberOfFavourites}}
Anonim POMOCNA DŁOŃ | 09.02.2008 12:43

W odpowiedzi na post: Wiertarki Bosch - która?

Krokiet , a powiedz mi po co zwykłą wiertarką chcesz wiercić otwory w murze??? Napisałeś że masz młotowiertarkę i chyba to narzędzie służy do pracy w murze. Wiertła do sds zaczynają się od 4 mm. I nawet przy najmniejszych rozmiarach nie widzę sensu męczenia się zwykłą ( nawet najlepszą) wiertarką. Zastanów się czy nie lepiej najpierw zacząć od nabycia teorii o narzędziach . Gwarantuję że potem w praktyce ta teoria się przydaje.
Krokiet | 10.02.2008 01:23

W odpowiedzi na wpis użytkownika: Anonim

maciej- Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> Krokiet , a powiedz mi po co zwykłą wiertarką
> chcesz wiercić otwory w murze??? Napisałeś że
> masz młotowiertarkę i chyba to narzędzie
> służy do pracy w murze. Wiertła do sds
> zaczynają się od 4 mm. I nawet przy
> najmniejszych rozmiarach nie widzę sensu
> męczenia się zwykłą ( nawet najlepszą)
> wiertarką. Zastanów się czy nie lepiej najpierw
> zacząć od nabycia teorii o narzędziach .
> Gwarantuję że potem w praktyce ta teoria się
> przydaje.

1. Nie mam, a tylko zdecydowałem się na kupno tego Skill'a. Chociaż dziś jak chwyciłem w rękę Skilla (3.3kg), a zaraz potem Kressa, Hitachi i Makitę (wszystkie po ok. 2.4 kg), które są podobnej lub większej mocy, mają większą energię udaru i są poręczniejsze, to zwątpiłem.
2. Masz rację, że w murze nie będę wiercił niczym mniejszym niż 4mm. Zauważ jednak, że pisałem o wierceniu jedną ręką, bo druga trzyma rurę od odkurzacza. Na marginesie - kupiłem dziś tę końcówkę o której pisał Demonik. Zastanawiam się, tylko czy ona się przyssa. Nie ma żadnych przyssawek i jak rozumiem, chodzi o przyssanie się za pomocą siły ciągu odkurzacza. Jutro lub pojutrze próba. Wracając do wiercenia w murze - w normalnym spokojnie można wiercić otwory 4-8 mm wiertareczką z udarem. W wątku zaś o udarach, wyjaśniono mi, że SDS jest uchwytem luźnym i powoduje niedokładne wiercenie. Tym bardziej zaś nie nadaję się jako wkrętarka. Stąd zdecydowałem, że potrzebuję więc lekkiej wiertarki i czegokolwiek do kucia i większych otworów. Będę zawsze miał wybór. Bez tej lżejszej wiertarki i tak się nie obejdę, a nie będę chciał jej "zajechać", więc i młotowiertarkę warto kupić.
3. A jak myślisz - po co tutaj piszę, zamiast biec i kupować? Właśnie po to, żeby zdobyć wiedzę teoretyczną :) Pożyczę także młotowiertarkę od brata i "poćwiczę". Ma jakąś dużawą z tych mniejszych (4J, 1100W) z gatunków stupidname. W poniedziałek zobaczę jak się tym pracuje. We wtorek ruszam w trasę i zamierzam zakręcić do sprzedawców z Allegro, żeby ostatecznie pomacać i kupić. Do tego czasu chcę już mieć i trochę teorii, i trochę praktyki. W przeszłości miałem już do czynienia z różnymi sprzętami, choć rzadko to był profesjonalny, więc łatwo mi będzie ocenić, w co chcę zainwestować.
A co się tyczy zdobywania wiedzy, to ... każdy ekspert i "ekspert" ma swoje zdanie. Gdyby była jedynie słuszna odpowiedź na fachowe problemy, to nie byłoby tylu rodzajów sprzętu. Chcę posłuchać wszystkich rad i określić co ja potrzebuję i co będzie dla mnie najlepsze i w miarę tanie. Każdą radę wysłucham i rozważę. Dzięki za Twoją :)
Anonim POMOCNA DŁOŃ | 10.02.2008 12:01

W odpowiedzi na wpis użytkownika: Krokiet

Witam.
Kolego porównanie skila do kresa i makity to nieporozumienie. Skil to dobry sprzęt ale jak wcześniej wspomniałem amatorski. Hitachi , kress , makita to sprzęt profi. Owszem są lżejsze i poręczniejsze a przy tym mają podobne parametry , ale jest też dość duża różnica w cenie. Pamiętaj że najtańsze modele nie mają podkuwania. Poza tym skil to nieco starsze rozwiązania i stad też różnica w wadze. Z doświadczenia jednak wiem że zbyt lekki sprzęt też w pracy ma swoje mankamenty.

A co do tej końcówki to jaka jest jej cena?

Aha. Może wyda wam się to śmieszne ale nawet podczas pracy w domu warto zachować pewne zasady bezpieczeństwa pracy. Wiercenie jedną rękę to rzecz niedopuszczalna. Przy wierceniu w betonie wiertło bardzo się rozgrzewa. Nawet najlepsze wiertła mogą mieć wady technologiczne. Sam kiedyś wierciłem w betonie wiertłem Joran 6mm. Po prostu się skrzywiło. Na szczęście trzymałem dwoma rękami . Ale i tak miałem wielki problem z utrzymaniem wiertarki , apotem z bolącymi nadgarstkami. Pamiętajcie po to są osłony w narzędziach żeby ich używać a nie zdejmować , po to wiertarki mają dwa uchwyty żeby trzymac narzędzie dwiema rękami!!! A jeśli będzie trochę pyłu , cóż taki urok prac remontowych. Zawsze lepiej później posprzątać niż ryzykować zdrowiem.
Pozdrawiam.
Krokiet | 10.02.2008 14:25

W odpowiedzi na wpis użytkownika: Anonim

Patrzyłem na nie w Leroy Merlin i różnica niewielka - Kress'a od Skil'a różniło raptem 100zł. Nic dziwnego, że jednak porównałem ;-)

Oczywiście patrząc wyłącznie na ceny z Allegro, gdzie jest duża konkurencja, od razu wiadomo, że to inna klasa. Z ciekawości porównałem jak się mają ceny Allegro do LM:
Skill 750W: A-259, LM-498 (+92% !!!)
Kress 700 PEC: A-632, LM-598 (-5% bo wyprzedaż w LM)
Hitachi DH24 PC3: A-599, LM-750 (+25%)
Makita HR 2470: A-699, LM-798 (+14%)

Jeżeli chodzi o końcówkę którą zniszczyłem, to było to w zestawie za śmieszne pieniądze, który kupiłem z uwagi na kołki rozporowe i walizeczkę. Badziewiarstwo końcówek jednak mnie poraziło. Fajna lekcja za małe pieniądze :d

Jeżeli chodzi o końcówkę do odkurzacza to faktycznia jak kolega pisał - 8 zł.

-----

Co do bezpieczeństwa to generalnie się z Tobą zgodzę, ale ... daleko mi od przestrzegania zasad. Z drugiej strony daleko też mi do kandydatów do nagród Darwina ;-) i dlatego w zasadzie nic mi się nie stało, choć na budowach spędziłem trochę czasu. Patrząc na robotników na mojej budowie:
- używanie kasków - kompletne 0%
- używanie okularów - tylko ekipa od karton-gipsów i tylko przy szlifowaniu gładzi
- używanie masek - tylko ekipa od karton-gipsów i to w 50%
- używanie osłon w szlifierkach - 50%
- używanie uprzęży (roboty dachowe) - 0%

Patrząc na to co się w przeszłości wydarzyło w moim otoczeniu i z opowieści, to za najbardziej niebezpieczne uważam:
- szlifierki używane bez osłon - pękające tarcze
- "zabawy" elektrycznością, przez osoby nie mające zielonego pojęcia
- niestabilne rusztowania i drabinki
- deski z gwoździami i tym podobne potykacze
demonik | 10.02.2008 19:46

W odpowiedzi na wpis użytkownika: Krokiet

Co do kuna na allegro to cena podana to jedno, a cena ostateczna to drugie. Czy ceny które podawałeś są z dostawą?
A co jak się zepsuje ? Wysyłasz na swój koszt do nich reklamacje, a potem odsyłają ci na twój koszt. czyli transport już 3x

Kumpel kupił właśnie młotowiertare na allegro - jakiegoś niebieskiego boscha - cena o ok 1/3 niższa niż w sklepie, po kilku dniach się zepsuł. Odesłał na gwarancji (na swój koszt), po ponad miesiącu dostał w końcu swoją wiertare z "naprawy". Popracował ze dwa dni i znowu się zwaliło. Wkurzył się i zawiózł sam do jakiegoś serwisu, a tam gość zajrzał i mówi że ktoś mu chiński plastik w niebieskiej obudowie z naklejkami boscha sprzedał. A karta gwarancyjna to było jakieś kiepskie ksero.

Ja wole kupić taki sprzęt kilka zł drożej, ale w stacjonarnym sklepie i najlepiej dużym (np LM :)) bo potem mogę pójść i w oczy "podziękować" jeśli poczuje się zrobiony w wała.

Co do sprzętów które wymieniłeś to KRESS jest fajny. Kress to nazwisko właściciela firmy. Założył ją dziadek, ateraz prowadzi wnuczek. Rodzina żyje z patentu za jakąś tam maszynę (chyba do nawijania silników). Mają dwie fabryki (przynajmniej ze 3lata temu mieli) jedna w Niemczech a druga chyba w Austrii. i pracują tam całe rodziny od pokoleń. Filozofia rodziny Kress jest taka że "kasy mamy z patentu, a żeby sie nie nudzić robimy sprzęt, sprzęt ma być dobry, bo go firmujemy nazwiskiem".
To tak z ciekawostek. A z praktycznych plusów sprzętu:
Tachogenerator - Elektroniczna kontrola obrotów - jak przyciśniesz elektronika utrzymuję obroty na tym samym poziomie
Przełącznik trybu pracy z wiercenia na kucie
Wyłączenie obrotów z blokada wrzeciona dla pracy w trybie kucia
Wyłączenie funkcji udaru dla normalnego wiercenia / wkręcania
Funkcja wysprzęgania przy zablokowaniu wiertła podczas pracy
Uchwyt SDS-Plus
Miękki uchwyt "softgrip" i gumowany włącznik dla komfortowej pracy
4-metrowy kabel z opatentowanym mocowaniem na zatrzask. Do dokupienia opcjonalna wersja 6-metrowa

Dla mnie to ten patent z kablem to jeden z lepszych patentów. Ile razy rozwalił mi sie kabel, a tam nie dość że jest odpinany i łatwy wymianie, to jeszcze można dokupić dłuższy i nie trzeba używać przedłużacza, dodatkowo szczotki przy zmianie obrotów lewo/prawo ustawiają się pod kontem zmniejszającym ich zużycie. W obudowie włókna węglowe zwiększają jej wytrzymałość.

Tak mi przynajmniej kiedyś gość z Kressa opowiadał :)

Z makity hr2470 kiedyś mieli na promo w Lm za tą samą cenę (798pln) model 2470T ten z wymiennym uchwytem sds/samozaciskowy - to to był hit cenowy teraz widzę na ich stronie za 998, ale ten uchwyt samozaciskowy jest fajny. W szczęki ma wlutowane węgliki, żeby był wytrzymalszy.
Inne dyskusje
Budowa i remont

13.02.2011 00:26
ROTO ZIP

Do wycinania otworów

Budowa i remont

29.01.2014 11:18
jaki rozmiar dywanu
Witam

Bardzo proszę o podpowiedzi jak należy dobierać rozmiar dywanu ,który ma leżeć pod stolikiem kawowym? Stoli ma rozmiary 96 na 55 cm. jak duzy dywan powinnam pod niego położyć? Stolik jest z płyty z półka pod spodem więc dywan będzie widoczny tylko po bokach . Pokój ma 3,5 na 5 metrów obok stolika będa stały sofa i 2 fotele.Dziękuje za sugestie, proszę brac pod uwagę rozmiary które są standardowo dostepne na rynku.
Budowa i remont

31.01.2010 20:33
łączenie róznych mebli
proszę o światełe rady w kwestii sypialni

mimo mojego negatywnego nastawienia odnośnie komputera w sypialni niestety musze go tam zmieścić
w tej chwili mam w sypialni komody ikea z serii malm

musze dokupic i biurko (albo inne rozwiązanie pod kompuer - nie szresze nić 90 cm) i szafę

myslałam zeby dokupić szafę z serii hopen:

malm i hopen bardzo do siebie pasują - ale jakie biurko wtedy

a moze szafę i biurko w zupełanie innym stylu
jak to wszystko zgrac?

moze macie jakies pomysły jak połączyc to wszystko?