Nasze serwisy:

kos

User star img User star img User star img User star img

Re: Jak wykończyć łuk drzwiowy ?

dodano: 2008-04-27 14:37

1.
Na płycie regipsowej 12 mm, za pomocą cyrkla (gwóźdź wbity w płytę połączony z ołówkiem za pomocą sznurka) zaznaczyłem półokrąg o średnicy odpowiadającej szerokości otworu drzwiowego, w którym ma być zrobiony łuk.
Nożem do tapet (po łuku) naciąłem karton.
Rysowanie łuku i nacięcie kartonu powtórzyłem po drugiej stronie płyty.
Piłką przeciąłem niepotrzebną część łuku na pół i bardzo łatwo wyłamałem ćwierćkoła.
Odciąłem mój profil od reszty płyty. Czynność powtórzyłem gdyż potrzebowałem 2 profile łuku.
2.
Na Płytę styropianową o grubości 10 cm położyłem regipsowy profil i odrysowałem kształt łuku na styropianie ale tak aby po wycięciu półłuk wyszedł o 1 cm mniejszy niż profil regipsu. Czynność powtórzyłem dla drugiej połowy łuku.
3.
We wnękę drzwiową wkleiłem 2 elementy styropianowe (klej stosowany do ocieplania budynków sytropianem).
Po wyschnięciu kleju, pilnikiem gruboziarnistym nadałem łukowi styropianowemu idealny kształt półkola.
Przykleiłem profile regipsowe, a że były one o 1 cm wyższe od styropianu to powstało od spodu korytko.
(Gdyby ściana była grubsza można wkleić jeszcze plaster styropianu w celu uzyskania grubości łuku zbliżonego do grubości ściany pomniejszonego o grubość regipsu.)
Po wyschnięciu kleju wkleiłem w powstałe korytko pas styropianu gr. 1 cm. Opiłowałem wszystko na gotowo.
Na styku ściany i sufitu z łukiem została wklejona poprzez szpachlowanie gipsem gruba siatka plastikowa wykorzystywana w systemach dociepleń budynków (w celi zapobieżenia pękaniu styków).
Krawędzie samego łuku obłożone profilami aluminiowym zostały zaszpachlowane gipsem.

Z uwagi na brak wzorca sposób wykonania łuku wymyśliłem sam i zrobiłem własnoręcznie. Załączam zdjęcie.

I.JPG
II.JPG
III.JPG
Obraz_002.jpg

Zmieniany 2 raz/y. Ostatnio 2008-04-29 23:35 przez adstach.

pokaż odpowiedzi jako:

horus77

Jak wykończyć łuk drzwiowy ?

dodał: horus77 2008-04-27 10:16

horus77

dodał: horus77 2008-04-29 16:41

PiotrUnio

dodał: PiotrUnio 2008-09-23 20:11
:  Edytuj
Nasze serwisy